Apartmánové domy ve Vrchlabí nestaví město

Ještě v nedávné době vyrůstaly apartmánové doby ve střediscích cestovního ruchu jako je Špindlerův Mlýn.

Nyní jsou možnosti investorů omezené, tak se soustřeďují na další lokality. Také proto jsou ve Vrchlabí v současné době v realizaci developerské projekty apartmánových domů např. za náměstím za bývalou masnou (u kina), u Labitu, v Pražské ulici, na sídlišti Liščí kopec, v Herlíkovicích místo starého mlýna u úpravny vody. A pravděpodobně jsou připravovány další projekty. Investory jsou různé developerské firmy. Nyní se jedná celkově o cca 500 bytů. Nevyrůstají na městských, ale na soukromých pozemcích, buď dosud prázdných nebo na místech se zchátralými továrnami. Byty, jako soukromé investice, jsou a budou prodávány pravděpodobně v tržních cenách, tudíž budou sloužit k rekreačnímu nebo investičnímu bydlení. Ovšem dle slov starosty Jana Sobotky by město bylo rádo, aby v nich trvale žili místní lidé, ovšem ti na ně bohužel asi nebudou mít peníze.

Nechceme betonové stavby s investičními byty

Jak se k situaci staví město Vrchlabí, starosta Jan Sobotka vysvětluje: „Jedná se většinou o realizace a rekonstrukce starých továrních areálů. Objekty fabrik chátraly a nenacházely jiné smysluplné využití. Toto je šance, jak místa zhodnotit a kultivovat. Z hlediska dopadu na město a životní prostředí je to nejšetrnější řešení. Stavby jsou soukromé, město mohlo rozhodovat pouze v rámci svého územního plánu. Většina projektů byla diskutována ve stavební komisi. Každý investor se snažil počet bytů na malé ploše maximalizovat. Město většinu projektů upravilo a dalo do souladu s územním plánem.
Byli bychom rádi, aby se v bytech lidé zabydleli na trvalo. Investoři ale pravděpodobně půjdou po tržní ceně, nabídky jsou přes 100 000 Kč /1m2 podlahové plochy. Takové ceny byly ve Špindlerově Mlýně před 10 lety, bohužel už jsou i u nás.
Nechceme však město plné bytových domů s investičními nebo rekreačními byty, proto se ohlížíme po příkladech ze zahraničí, jak provázat developerské projekty se státem, resp. s možností vyššího zdanění rekreačního bydlení.“

Diskuse o podpoře bydlení místních obyvatel

„Hlad po bydlení trvá a je otázkou pro město, co a jak s tím dál. Nestojíme o to, aby bylo naše město jenom beton s domy postavenými na všech loukách. Hodně o tom přemýšlíme a budeme dále velmi zvažovat a regulovat zastavování dalších volných ploch,“ důrazně říká starosta Jan Sobotka a dále pokračuje: „Usilovně přemýšlíme a diskutujeme. Chceme jednak podporovat a jednak vytvořit bydlení pro své obyvatele. Musíme reagovat navýšením počtu městských bytů, případně lidem umožnit bydlení v rodinných domcích. Stále máme městské domy, které bychom chtěli rekonstruovat na moderní byty. Celý bytový fond dáme do lepšího pořádku. Budeme opravovat bytové domy na Kozím plácku nebo u kina. V té souvislosti přemýšlíme o podporovaném, a tedy dostupném bydlení, aby ho bylo dostatek a vytvářelo dostatečnou konkurenci cenám apartmánového bydlení developerů,“ uzavřel Jan Sobotka.

Dáša Palátková

Novinky z dění ve Vrchlabí a okolí

Přinášíme Vám nejnovější informace co pro Vás připravujeme a děláme.

Budova vrchlabského vlakového nádraží bude renovována

Areál manželů Zátopkových je hotov a předán veřejnosti

Mám pro vás dobrou zprávu. Škole, dětem, sportovcům a široké veřejnosti vracíme kompletně rekonstruovaný...

Budova vrchlabského vlakového nádraží bude renovována

Budova vrchlabského vlakového nádraží bude renovována

Nádražní budova ve Vrchlabí, ve vlastnictví Správy železnic, projde během příštího roku renovací.

Sedmi zchátralým nádražním budovám svítá naděje

Budova vrchlabského vlakového nádraží bude renovována

Nádražní budova ve Vrchlabí, ve vlastnictví Správy železnic, projde během příštího roku renovací.

Proč volit Zvon?

Sdružení nezávislých občanů a patriotů Vrchlabí, kteří:

• Prokazují dlouhodobý zájem o rozvoj města.

• Zajímají se, znají a prosazují potřeby občanů.

• Mají zkušenosti se správou města a věcí veřejných.

• Usilují o kvalitnější podmínky pro život všech Vrchlabáků.

• Respektují různost názorů.

• Preferují spolupráci před konfrontací.

• Protože nás znáte, víte, co od nás můžete očekávat.