Nové digitální kino ve Vrchlabí

Seznamte se! Jmenuje se KARTONKA a je novým digitálním kinem ve Vrchlabí

Snímkem Poslední závod, uvedeným 24. března, v den výročí úmrtí krkonošského lyžařského závodníka Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty před 109 lety, bylo otevřeno nové kino KARTONKA. Do komorního sálu s novými křesly se vejde cca 80 lidí. Rekonstruovaný prostor nabízí pohodlný filmový zážitek se skvělým zvukem.
„Veřejně a rád chci poděkovat jak Vladimíru Jindrovi, řediteli KD Střelnice, který se do realizace nového kina pustil doslova a do písmene vlastníma rukama, tak i dalším kolegům, jak ze Střelnice, tak z města.
V prvopočátku jsme mysleli, že když v bývalém Divadelní klubu odemkneme, že nový provoz jenom zahájíme, ale opak byl pravdou. Nutná byla adaptace i stavební úpravy, při nichž vznikla např. projekční kabina, sociální zařízení i výtah pro hendikepované spoluobčany. Byl to náročný proces, a já věřím, že diváci prostor interiéru ocení.
Postupně se ve Vrchlabí narodilo krkonošské digitální kino s pevnými promítacími dny a termíny pravidelných projekcí. Prostor ale využijí i ochotníci a děti z dramatického kroužku Základní umělecké školy Karla Halíře, kteří zde plánují svá vystoupení na jevišti „plnokrevného“ divadla. Nebudou chybět besedy, hudební vystoupení a další akce. Dále máme v plánu společně předělat bývalé kino na divadlo,“
>uvedl Jan Sobotka.

K historii objektu, nazvaném KARTONKA, Jiří Louda z Krkonošského muzea Správy KRNAP, doplnil: „Při práci v archivu jsem objevil katalogový údaj Erbenovy kartonážky z let 1920/21. Je z něj mimo jiné patrný majitel Friedrich Erben, rok založení firmy (nikoli domu) 1885, počet zaměstnanců 140 i sortiment výrobků z kartonu: různé druhy i luxusních kartonů, reklamní předměty, zápisníky, kapesní zrcátka, stolní hry, desky a knihovní obaly, vedle toho knihvazačské práce včetně ražby a zlacení,“ uzavřel J. Louda.

V úvodu premiérového večera Vladimír Jindra, ředitel KD Střelnice, v souvislosti s otevřením kina KARTONKA, vzpomněl na někdejší prostor bývalé továrny na kartonový papír a vyjádřil přesvědčení, že se snad bude jednoduchý název divákům líbit.
Následně připomněl tři hlavní hrdiny filmového „Posledního závodu“ a důvody, proč se svým způsobem zasloužili, že se na část jejich života vzpomíná i po 109 letech.
Připomněl ještě další profesi, která prý bývá někdy zlehčována, profesi hereckou. Herci nás svým umem přenáší do různých časů a situací, do kterých bychom se mohli sami dostat. To je věc, kterou mnoho dalších profesí nedokáže, uvedl a pokračoval: „Herci nás totiž nutí o situacích, které „markýrují“ přemýšlet. Například když se na dvě hodiny převtělí do vraha, konspirátora apod. a prezentují negativní stránky života. Na konci představení se pokorně před diváky přijdou poklonit. Tleskáme, protože víme, že to byl hercův profesní výkon, pouze do filmu nebo na jeviště tu negaci přinesl. V té souvislosti dále připomněl Ronalda Reagana, který jako herec, byl podle jeho slov jedním z nejsilnějších amerických prezidentů, který s Michailem Gorbačovem „upekl perestrojku“.“ K tomu dále uvedl: „Rád bych připomenul i dalšího herce, který v roli nejvyššího představitele Ukrajiny čelí neskutečné přesile a něco z jeho hereckého srdce mu pomáhá celou tu situaci zvládat. At tak trošku tím pomáhá i nám všem, protože jenom naivní člověk by si mohl myslet, že jde jenom o Ukrajinu. Pokud ale nejde jenom o Ukrajinu, o co jde dále? Což je neskutečně mrazivá otázka, že bychom při odpovědi na ni neměli být v klidu. Proto buďme rádi, že Volodymyr Zelenskyj dělá to, co dělá. A to jsou důvody, proč si myslím, že si herci zaslouží nejenom veliký potlesk, ale i úctu,“ uvedl v úvodu promítání Vladimír Jindra.

D. Palátková

Novinky z dění ve Vrchlabí a okolí

Přinášíme Vám nejnovější informace co pro Vás připravujeme a děláme.

Koncept „smart city“ Vrchlabí pokračuje

Koncept „smart city“ Vrchlabí pokračuje

Koncept „smart“ stojí na pilíři, kterým město Vrchlabí vystupuje jako jedno z prvních inteligentních...

Informace z březového zastupitelstva ve Vrchlabí

Informace z březového zastupitelstva ve Vrchlabí

Březnové zasedání městského zastupitelstva přineslo řadu podnětných sdělení...

Pomoc Ukrajině. Ta naše je centrálně koordinovaná

Pomoc Ukrajině. Ta naše je centrálně koordinovaná

Město Vrchlabí, resp. Městský úřad Vrchlabí a Ing. Pavel Řehák, tajemník MěÚ, se pečlivě starají...

Proč volit Zvon?

Sdružení nezávislých občanů a patriotů Vrchlabí, kteří:

• Prokazují dlouhodobý zájem o rozvoj města.

• Zajímají se, znají a prosazují potřeby občanů.

• Mají zkušenosti se správou města a věcí veřejných.

• Usilují o kvalitnější podmínky pro život všech Vrchlabáků.

• Respektují různost názorů.

• Preferují spolupráci před konfrontací.

• Protože nás znáte, víte, co od nás můžete očekávat.